Logo mbaru

Cuba Libre

História drinku „Cuba Libre“

Počas obdobia vojenských zásahov si dvaja Američania otvorili bar s názvom The American Bar na Neptuno Street medzi mestami Consulado a Prado v Havane. Štamgastami podniku boli výlučne americkí vojaci a americkí civilisti, ktorí pracovali v rôznych vládnych úradoch v Havane. Fausto Rodriguez hovorí: „V roku 1899 som bol zamestnaný ako hlásateľ v kancelárii signálneho zboru armády USA.

Spriatelil som sa s američanom, ktorého priezvisko bolo Russell (jeho krstné meno si nepamätám). Pán Russell ma pravidelne brával do American Bar, kde sme pili Bacardi Rum a Coca-Colu.“ Počas americkej intervencie mali slová Cuba Libre – čo znamenalo Slobodná Kuba – osobitý politický význam, ktorý používali Kubánci a Američania na Kube.

Zdalo sa úplne prirodzené, že si americkí vojaci vybrali a použili tento populárny slogan na nápoj, ktorý považovali za domáci – Cuba Libre, zložený z rumu Bacardi a Coca-Cola.

Názov sa rýchlo uchytil a používa sa dodnes.“ Toto vyhlásenie bolo použité pánom Bacardim v reklame v 60. rokoch a Rodriguezov príbeh bol citovaný v knihe Charlesa A. Coulombeho.

Zloženie

Havana Club 3r
Coca-Cola
Limeta

Ozdoba/Garnish:
Limeta

Partneri