Logo mbaru

Cuba Libre

História drinku „Cuba Libre“

Počas obdobia vojenských zásahov si dvaja Američania otvorili bar s názvom The American Bar na Neptuno Street medzi mestami Consulado a Prado v Havane. Štamgastami podniku boli výlučne americkí vojaci a americkí civilisti, ktorí pracovali v rôznych vládnych úradoch v Havane. Fausto Rodriguez hovorí: „V roku 1899 som bol zamestnaný ako hlásateľ v kancelárii signálneho zboru armády USA.

Spriatelil som sa s američanom, ktorého priezvisko bolo Russell (jeho krstné meno si nepamätám). Pán Russell ma pravidelne brával do American Bar, kde sme pili Bacardi Rum a Coca-Colu.“ Počas americkej intervencie mali slová Cuba Libre – čo znamenalo Slobodná Kuba – osobitý politický význam, ktorý používali Kubánci a Američania na Kube.

Zdalo sa úplne prirodzené, že si americkí vojaci vybrali a použili tento populárny slogan na nápoj, ktorý považovali za domáci – Cuba Libre, zložený z rumu Bacardi a Coca-Cola.

Názov sa rýchlo uchytil a používa sa dodnes.“ Toto vyhlásenie bolo použité pánom Bacardim v reklame v 60. rokoch a Rodriguezov príbeh bol citovaný v knihe Charlesa A. Coulombeho.

Charakteristika a chuť Cuba Libre

Cuba Libre je jednoduchý, no výrazný cocktail, ktorý spája sladkú a osviežujúcu chuť Coca-Coly s bohatou a komplexnou arómou Havana Club 3r rumu, doplnený o šťavu z čerstvej limetky. Táto kombinácia vytvára drink, ktorý je nielen osviežujúci, plný chuti a s jemným citrusovým podtónom, ktorý zvýrazňuje celkový zážitok z pitia.

Podávanie drinku

Tradične sa Cuba Libre podáva v highball pohári naplnenom ľadom, čo zabezpečuje, že dirnk zostane chladný a osviežujúci. Ozdoba z čerstvej limetky pridáva estetický rozmer a tiež posilňuje chuťový profil nápoja tým, že pridáva jemnú kyslosť, ktorá dokonale vyvažuje sladkosť Coca-Coly a bohatosť rumu.


Cuba Libre je oslavou slobody, kultúrneho dedičstva a nezlomného ducha ľudí, ktorí sa spoločne zasadzujú o lepšiu budúcnosť. Jeho jednoduchosť a hlboký význam robia z Cuba Libre drink, ktorý si zaiste vychutnáte aj na vašom podujatí, či už ide o svadbu, firemný večierok alebo súkromnú oslavu.

 

M-Bar prináša jedinečný zážitok práve na takéto a ďalšie evennty. Ak si na jednom z nich chcete vychutnať nami pripravený drink Cuba Libre, nezáväzne si nás rezervujte.

Zloženie

Havana Club 3r
Coca-Cola
Limetka

Ozdoba/Garnish:
Limetka

Partneri